Televizní seriál 6 dílů / část 26 minut
Koprodukce Kontrafilm a Česká televize, s podporou Jihočeské univerzity, v partnerství s Výzkumným centrem Binatang na PNG.
Seriál zavádí diváky do jednoho z nejdivočejších míst světa: ostrov Papua-Nová Guinea. Seznámíme se s příběhy místních vědců – první generace západně vzdělaných ” potomků kanibalů”. Lidé stojící mezi dobou kamenem a postmodernismem. Šest postav a šest příběhů. Každý příběh je z jiné části ostrova
První generace vědců z nejdivočejšího ostrova světa, kde žije víra v čarodějnictví, a přesto papuánští vědci používají i elektronický mikroskop.
Televizní seriál představuje příběhy novoguinejských vědců a tuto vzdálenou zemi, která však bývá v médiích zobrazována jen jako země masek a tajemných tanců v džungli s „přírodními“ divochy. To už dávno není pravda. Ukazujeme současný život vědců i jejich rodin stále ještě žijících v pralese.
Natáčeli jsme s nimi v rodných vesnicích a dozvídáme se o magii, kmenové válce, lovu, zemědělství v deštném pralese, a především poznáváme jejich osobní i vědecký pohled na svět.
Papua Nová Guinea – jedna z nejméně prozkoumaných zemí na světě, šestkrát větší než Česká republika, s 6 miliony obyvateli, kteří hovoří 850 jazyky. Do druhé světové války se zde až na výjimky používaly kamenné nástroje. A ještě před 50 lety tady byl praktikován kanibalismus. Země mezi minulostí a budoucností. Z doby kamenné do doby internetu. Staré a nové, magie, facebook i instantní polévka. Země a společnost měnící se každou hodinou. Teď je ta chvíle zaznamenat změnu. Staré ještě není zcela ztraceno a nové ještě úplně zažito.
Binatang Research Center spojuje české a papuánské vědce. Stanici i projekt vede prof. Vojtěch Novotný. Mladí vědci jsou často první z vesnice či kmene, kteří opustili rodiště. Mají vyšší vzdělání a ovládají technologie. Přesto znají boj, lov, víru v čaroděje, chození naboso, rodinu s více matkami (manželkami) a třeba s více než deseti sourozenci. Z laboratoře si někdy berou oficiální dovolenou, aby se mohli ve své vesnici zapojit do kmenové války. Ačkoliv jsou odborníky na hmyz či botaniku, bojí se uhranutí. Pro zemi jsou šancí zachránit dosud hluboké pralesy a vzácnou faunu i flóru a pokouší se skloubit tradiční život spojený s přírodou s nároky moderního světa. Jinak by Nové Guinei také hrozil útok těžařů, nekontrolovaná výstavba hotelů, vyhynutí zvířat i rostlin a přeměna hrdých obyvatel v opilé žebráky a chudáky ve vlastní zemi. Zachování tradic, přírody, ale zároveň možnost užívat výdobytky moderní civilizace jako je lékařská péče nebo elektřina a internet, je velkou výzvou pro celou novoguinejskou společnost.
Příběhy nás provází český entomolog profesor Vojtěch Novotný. Před více než patnácti lety založil na Papue-Nové Guineji výzkumné centrum Binatang Research Center a tráví zde přibližně osm měsíců v roce.
Seriál je dobrodružným cestopisem, socio-antropologickým portrétem a popularizací vědy.
Režie: Kateřina Mikulcová
Kamera a foto: Viktor Vokjan
Střih: Dušan Milko
Producentka: Tina Diosi